Used 2019 Dutchmen RV Atlas 2922BH Travel Trailer
BUNKS! 2 A/Cs! REAR BATH!
Dutchmen Atlas travel trailer 2922BH highlights:
- Double Bed Bunks
- 30" Kitchen Skylight
- Dual Entry Doors
- Rear Corner Bath
- Outdoor Kitchen
Double entry doors and double bed bunks are a huge plus when it comes to your larger family camp outings! This Dutchmen Atlas travel trailer easily sleeps nine individuals with the use of the sofa sleeper and booth dinette once all of the beds are filled. You will even find the outside kitchen a handy feature when it comes to cooking for this hungry bunch of campers. You'll find a three burner range indoors and a walk-in pantry that is great for storing snacks and paper goods! This unit also includes a pass through storage, so bring along the fishing gear for more fun!
With every Dutchmen Atlas travel trailer or fifth wheel you will enjoy the iN-Command Lite system, allowing you to control features such as awnings, interior and exterior lights, slide-outs and much more with just the touch of a button. Some of the interior features that are sure to draw your attention are the solid surface countertops, including a pop-up power station, efficient LED lighting including motion sensor accent lights, a residential pull-down spray faucet, and a stainless steel sink, making clean-up a breeze.
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
You Save: $2,170
Sale Price: $23,995
Stock# 6446
Interior Color: Moonlight, Santa-Fe
| Sleeps | 10 |
| Slides | 1 |
| Length | 33 ft 4 in |
| Ext Height | 11 ft 5 in |
| Interior Color | Moonlight, Santa-Fe |
| Hitch Weight | 1069 lbs |
| Dry Weight | 7176 lbs |
| Cargo Capacity | 2504 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 67 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen, Sofa, Dinette |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 60 lbs |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR, LED HDTV |
| Awning Info | 20' Electric |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 960383 |
Atlas 2922BH Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


