Used 2019 Dutchmen RV Atlas 2922BH Travel Trailer
Dutchmen Atlas travel trailer 2922BH highlights:
- Double Bed Bunks
- 30" Kitchen Skylight
- Dual Entry Doors
- Rear Corner Bath
- Outdoor Kitchen
Double entry doors and double bed bunks are a huge plus when it comes to your larger family camp outings! This Dutchmen Atlas travel trailer easily sleeps nine individuals with the use of the sofa sleeper and booth dinette once all of the beds are filled. You will even find the outside kitchen a handy feature when it comes to cooking for this hungry bunch of campers. You'll find a three burner range indoors and a walk-in pantry that is great for storing snacks and paper goods! This unit also includes a pass through storage, so bring along the fishing gear for more fun!
With every Dutchmen Atlas travel trailer or fifth wheel you will enjoy the iN-Command Lite system, allowing you to control features such as awnings, interior and exterior lights, slide-outs and much more with just the touch of a button, plus each model includes auto leveling, which automatically adjusts to uneven terrain when parking your RV. Some of the interior features that are sure to draw your attention are the solid surface countertops, including a pop-up power station, efficient LED lighting including motion sensor accent lights, a residential pull-down spray faucet, and a stainless steel sink, making clean-up a breeze.
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
Stock# AT60510
| Sleeps | 10 |
| Slides | 1 |
| Length | 33 ft 4 in |
| Ext Height | 11 ft 5 in |
| Hitch Weight | 1069 lbs |
| Dry Weight | 7176 lbs |
| Cargo Capacity | 2504 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 67 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 60 lbs |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR, LED HDTV |
| Awning Info | 20' Electric w/LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4YDT29228KP960510 |
Atlas 2922BH Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


