Used 2019 Dutchmen RV Aspen Trail 3600QBDS Travel Trailer
DEER LEASE SPECAL 2 BEDROOMS
Dutchmen Aspen Trail 3600QBDS travel trailer highlights:
- Patio Door
- Two Bedrooms
- Dual Entry
- U-Shaped Dinette
Imagine traveling with your spouse and family to your favorite destination and having your own sleeping and dining accommodations all along the way. This Aspen Trail travel trailer offers sleeping space for eight with a private bedroom that has a queen-size bed in the front and another private bedroom with a queen-size bed in the back. You also have additional sleeping space on the U-shaped dinette and sofa in the central living area for any other guests or family accompanying you. The patio door entry offers additional natural lighting to stream inside, plus you have a second entry door across from the bathroom. You will enjoy cooking on the three-burner range and visiting with everyone that came to stay. This trailer has it all, and then some!
With each Aspen Trail travel trailer by Dutchmen RV, you can travel during any season thanks to the heated and enclosed underbelly, and you will find the mega exterior pass-through storage quite handy for your larger items, such as lawn chairs, a hammock, and campfire grilling utensils. The interior luxuries, such as the Everdream mattress, high-output furnace, and 82" ceiling height, are sure to impress, and the two exterior speakers give you the perfect reason to gather outside underneath the awning with friends.
Joel was very helpful in the sales department. - Joy
Stock# RV1378
Exterior Color: White
| Sleeps | 8 |
| Slides | 2 |
| Length | 39 ft 9 in |
| Ext Height | 11 ft 5 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Exterior Color | White |
| Hitch Weight | 1064 lbs |
| Dry Weight | 8184 lbs |
| Cargo Capacity | 2992 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 78 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| Available Beds | Two Queen |
| Refrigerator Type | Gas/Electric |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 20' Manual |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 4YDT36021K8922240 |
Aspen Trail 3600QBDS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


