Used 2019 Dutchmen RV Aspen Trail 3010BHDS Travel Trailer
Dutchmen Aspen Trail 3010BHDS travel trailer highlights:
- Private Bunkhouse
- Dual Entry
- Two Slides
- U-Shaped Dinette
- Outdoor Kitchen
Imagining yourself and your family owning a travel trailer that sleeps nine individuals, includes two entry doors for convenience, and provides all the comforts of home! Inside of this Aspen Trail travel trailer, you will find the master bedroom located in the front and the private bunkhouse for your kids and their friends in the back. The kids may even pitch in to help with the meals by cooking at the outdoor kitchen while you prep the food inside.
With each Aspen Trail travel trailer by Dutchmen RV, you can travel during any season thanks to the heated and enclosed underbelly, and you will find the mega exterior pass-through storage quite handy for your larger items, such as lawn chairs, a hammock, and campfire grilling utensils. The interior luxuries, such as the Everdream mattress, high-output furnace, and 82" ceiling height, are sure to impress, and the two exterior speakers give you the perfect reason to gather outside underneath the awning with friends.
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
Stock# K8920241
| Sleeps | 9 |
| Slides | 2 |
| Length | 35 ft 9 in |
| Ext Height | 11 ft 7 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Hitch Weight | 919 lbs |
| Dry Weight | 7660 lbs |
| Cargo Capacity | 2020 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 42 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| Number Of Bunks | 3 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Gas/Electric |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 16' Manual |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 4YDT3012XK8920241 |
Aspen Trail 3010BHDS Reviews
-
Lots of bunkhouse storage
2016 Aspen Trail 3010BHDS
What I liked most: Large cabinet in between bunkhouse and dining area. The dining booth has legroom and is larger than most I have seen. Large walks pace in between living area and bink house makes this rv seem larger.
What I'd improve: The divider that seperate the bunks from the rest of the rv is difficult to open and close.11 years ago | Nate T. from Midland, MI -
Very large center aisle
2016 Aspen Trail 3010BHDS
What I liked most: Nicely put together outdoor kitchen with plenty of cabinetry and a drawer. Pretty large front pass through exterior storage. Dinette booth area seems extra long and can fit more people than other RVs I've seen. Also, when turned into a bed would allow for taller folks to fit better.
What I'd improve: The layout allows for a very large center, maybe almost too wide and more features or options could've been added.11 years ago | Kevin W. from Midland, MI
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


