Used 2019 Dutchmen RV Aspen Trail 25BH Travel Trailer
Dutchmen Aspen Trail LE Series 25BH travel trailer highlights:
- Double-Size Bunks
- Semi-Private Bedroom
- Sofa
- Full Bathroom
This Aspen Trail LE Series travel trailer offers a great solution for camping with a larger family! With sleeping for nine, you can easily bring along a few extra friends to enjoy the outdoor experience at your favorite campgrounds. The double-size bunks will be perfect for the kids and their friends, plus there is a semi-private bedroom up front for the adults. After enjoying a day of exploring and hanging out, you can head inside for a meal, relax on the sofa, or get cleaned up in the full bathroom. Once you step inside, you will see how easy this trailer fits your lifestyle.
With each Aspen Trail LE Series travel trailer by Dutchmen RV, you will be able to travel light with plenty of luxuries to make every stay comfortable and enjoyable. From the 13,500 BTU air conditioner, interior LED lighting, and upgraded residential flooring to the 82" ceiling and galley sink with high-rise faucet, you will never miss out on any of your favorite features from home when you take the Aspen Trail with you on all of your upcoming adventures.
Absolutely amazing and so kind! We have a hybrid travel trailer and we were getting tossed around traveling from the Denver area to Miles City Mt. During the trip we had a mishap with an hidden and illplaced clearance bar that resulted in roof damage and antenna damage. We called them from Douglas, Wy to see if they could at least install an anti-sway system. They were ready for us the minute we pulled - Lindsay
You Save: $3,759
Sale Price: $14,995
Stock# 0AS551A
| Sleeps | 9 |
| Length | 28 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 6 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Hitch Weight | 472 lbs |
| Dry Weight | 4588 lbs |
| Cargo Capacity | 3012 lbs |
| Fresh Water Capacity | 27 gals |
| Grey Water Capacity | 42 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas |
| AC BTU | 13500 btu |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4YDT25B25L8921216 |
Aspen Trail 25BH Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


