Used 2019 Cruiser MPG 2400BH Travel Trailer
Cruiser MPG travel trailer 2400BH highlights:
- Double Size Bunks
- U-shaped Dinette
- Rear Bath
- Outdoor Kitchen
- Pass-Through Storage
When it's time to start camping above ground with the comforts of home take a look at this MPG travel trailer. Beginning with your choice of sleeping accommodations, there is a set of double size bunk beds in the rear that will sleep two to four tired campers depending on their size, a U-shaped dinette slide out allowing two people to be cozy, and a private front bedroom with a king size bed for the owners to have enough space to be comfortable. The rear full bathroom allows you to pass on using the public facilities which is quiet convenient at night, and the kitchen appliances offer you the option of home-style cooking instead of fast food. You even have the choice of using the outdoor kitchen while watching the kids run around the campsite. Take a look!
With any Crusier MPG travel trailer you will appreciate the 5 sided aluminum constructed travel trailer that is towable by your half-ton truck. The high-gloss fiberglass exterior and front cap will turn heads at any campsite. Inside, you can enjoy the residential-style furniture with top-stitching, the barrel roof, the Shaw carpet with R2X stain-resistance treatment, and the king size bed that makes you feel like you haven't left any comforts back home. It's time to start making memories every mile you travel, come choose your favorite MPG layout today!
Our propane stopped working while on a trip from Kansas City to Alaska. I stopped at Eastside and they were very helpful. A Tech even took time to help me make sure I did need a new regulator. We were able to make the repair and get back on the road. - Mark
Stock# CONS34
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 29 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Hitch Weight | 565 lbs |
| GVWR | 7565 lbs |
| Dry Weight | 5320 lbs |
| Cargo Capacity | 2560 lbs |
| Fresh Water Capacity | 44 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 19' |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
MPG 2400BH Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


