Used 2019 CrossRoads RV Zinger ZR320FB Travel Trailer
CrossRoads RV Zinger travel trailer ZR320FB highlights:
- Private Bunkhouse
- Two Slides
- Dual Entry
- Master Suite
- Outdoor Kitchen
For your next vacation whether near or far you will want this double-slide Zinger travel trailer. In the front private bunkhouse are two queen-size bunk beds and a large wardrobe. Additional sleeping space can be found on the 41" x 77" U-shaped dinette and the 64" jackknife sofa in the central living area or on the queen-size bed in the rear master suite. With two entry doors you can quietly slip out in the morning for a fishing trip without waking your sleeping campers!
Get ready for plenty of camping excursions with your family when you choose to camp with a CrossRoads RV Zinger travel trailer! These models feature tinted windows which help to create more privacy. There is also an aerodynamic front and nitrogen-filled radial tires. The totally enclosed and heated underbelly with forced heat allows you to camp in cooler weather! Inside each model you will find premium residential furniture, as well as Maple cabinet doors and drawers. The kitchen backsplash adds just the right touch of elegance, plus there is a stainless steel high-rise faucet, oven, and microwave. Let a Zinger travel trailer be your home away from home!
Stopped in cuz steps wouldn’t retract fully and was having problems with water heater. They were really booked, but took time to help us so we could get on the road again very nice people. - Rae
Stock# 19411A
| Sleeps | 10 |
| Slides | 2 |
| Length | 35 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 1040 lbs |
| Dry Weight | 7600 lbs |
| Cargo Capacity | 2240 lbs |
| Fresh Water Capacity | 51 gals |
| Grey Water Capacity | 44 gals |
| Black Water Capacity | 44 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Gas/Electric DSI |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Shower Size | 30" x 36" |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
Zinger ZR320FB Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


