Used 2019 CrossRoads RV Zinger Lite ZR280BH Travel Trailer
CrossRoads RV Zinger Lite travel trailer ZR280BH highlights:
- Sofa
- Front Bedroom
- Bunk Beds
- U-Shaped Dinette
- Outdoor Kitchen
This travel trailer has everything you're looking for to start your next big adventure. With room for eight to ten, you can be sure to have an unforgettable time with friends and family. The kids will love the ladder that leads to the bunk beds big enough to bring their friends along. This unit features a front bedroom with a queen bed and two shirt closets for your clothes. Enjoy a night in playing games around the U-shaped dinette or kick back on the sofa with a friend. Including one slide, this travel trailer provides the extra space you need for all your guests to move about. You'll love the kitchen with a refrigerator, generous counter space, and a pantry for late night snacks, plus a bonus outdoor kitchen! For added privacy, enjoy the rear corner bath with a shower, and a foot flush toilet. This travel trailer is perfect for your family, come check it out today!
In each Zinger Lite travel trailer you will find a queen bed, cable TV hook-up in the bedroom, and a spacious full bath to make you feel right at home. You'll appreciate multiple storage compartments for all your valuables. Relax in style with woodgrain linoleum, designer valances, and speakers w/LED accents. These travel trailers also include diamond plate front stone guard, rear stabilizer jacks, and tinted safety glass windows to ensure durability and safety. With multiple floorplans to choose from, come find the Zinger Lite travel trailer that best fits your lifestyle!
Although they couldn’t help with the repair of my specific problem, they were willing to take the time to help me locate another dealer/repair shop in town who could. - Joseph
Stock# SF14888A
| Sleeps | 10 |
| Slides | 1 |
| Length | 32 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 680 lbs |
| Dry Weight | 6589 lbs |
| Cargo Capacity | 2891 lbs |
| Fresh Water Capacity | 51 gals |
| Grey Water Capacity | 88 gals |
| Black Water Capacity | 44 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 40 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas |
| AC BTU | 8000 btu |
| Awning Info | Manual |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
Zinger Lite ZR280BH Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


