Used 2019 CrossRoads RV Volante 310BH Fifth Wheel
CrossRoads RV Volante fifth wheel 310BH highlights:
- Private Bunkhouse
- U-Shaped Dinette
- Dual Entry
- Outdoor Kitchen
- Full and Half Bath
From two slides to two entry doors, this CrossRoads RV Volante fifth wheel has too much of everything! Outside you can easily fix a meal or snack at the outdoor kitchen which will allow you to spend more time playing with your family. Because the second entry door leads you directly into the full bathroom, you won't have to walk through the trailer tracking in any dirt when you need to use the bathroom. Inside of this model you can enjoy your meals together at the large U-shaped dinette, and at night the dinette easily converts into additional sleeping space. Your kids will love having their own space in the rear private bunkhouse, and you will love having your own master suite with a half bathroom included.
The CrossRoads RV Volante fifth wheels and travel trailers are anything but ordinary! From the residential wood blinds in the living room and interior LED lighting, to the premium residential furniture throughout, you will be impressed with the Volante from the moment you step foot inside. You will also be thoroughly impressed with the Volante's excellent exterior features, like the fully enclosed and heated underbelly, tinted safety glass windows, and outside shower with hot and cold water that will make it easy to clean up from your fun adventures before heading inside.
Stopped in to look at options. Wonderful customer service, we were shown several different options to give us a good idea of what we liked and didnt like. Wish all lots were as attentive and helpful rather than pushing a big sale. Definitely will be back. - Lyncee
Stock# 1082-25A
| Sleeps | 10 |
| Slides | 2 |
| Length | 34 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 3 in |
| Hitch Weight | 1644 lbs |
| Dry Weight | 8948 lbs |
| Cargo Capacity | 2892 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 44 gals |
| Black Water Capacity | 44 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen, Trundle |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 60 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 4YDF31028K6361062 |
Volante 310BH Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


