Used 2019 CrossRoads RV Sunset Trail Super Lite SS336BH Travel Trailer
FREIGHT, PREP, DETAIL AND WALK-THROUGH INCLUDED! ALSO, NATIONAL SHIPPING AVAILABLE!
View all Sunset Trail Super Lite Floorplans
2019 SS336BH Features and Options
2019 CrossRoads Sunset Trail Super Lite travel trailer SS336BH highlights:
- Sleeps Eleven
- Dual Entry
- Outdoor Kitchen
- Tinted Windows
- Private Bunkhouse
- King-Size Bed
What Our Customers Are Saying
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
Price:
$47,780
You Save: $22,830
Sale Price: $24,950
You Save: $22,830
Sale Price: $24,950
Recreation USA
Location: Longs-North Myrtle Beach, SC
Stock# 14833A
Location: Longs-North Myrtle Beach, SC
Stock# 14833A
Stock# 14833A
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2019 SS336BH Specifications
| Sleeps | 11 |
| Slides | 2 |
| Length | 37 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Hitch Weight | 850 lbs |
| Dry Weight | 6042 lbs |
| Cargo Capacity | 2758 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 3 |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 7 cu ft |
| Shower Size | 40" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 4YDT3362XK5351239 |
For more information
Contact Us
Sunset Trail Super Lite SS336BH Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
View all
King Bed Floorplans
Bunkhouse Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


