Used 2019 CrossRoads RV Sunset Trail Super Lite 259RL Travel Trailer
Great Opportunity- Needs some Love!
CrossRoads Sunset Trail Super Lite travel trailer SS259RL highlights:
Unit SOLD AS IS- NO IMPLIDE WARRANTY
- U-Shaped Dinette
- Private Bedroom
- Single Slide
- Full Bathroom
Don't let this awesome Sunset Trail Super Lite travel trailer pass you by! With its king-size bed and large wardrobes in the front private bedroom, you have a secluded and comfortable place to retreat to each evening, and the addition of the U-shaped dinette and 64" sofa in the main living area are what allow this trailer to sleep six people while you travel.
The exterior of the CrossRoads Sunset Trail Super Lite travel trailer is completely sleek and modern looking with its tinted windows that help protect your interior decor from fading and its painted fiberglass front cap that curves over to the roof and delivers a more aerodynamic approach. However, you will enjoy spending your evenings outside of the Sunset Trail for more reasons than just the appealing exterior vibe because each unit comes equipped with an electric awning with LED lights and outdoor speakers which create the perfect place to host a late-night get together with friends.
Great experience, had helpful and very informative members of their team who took the time to walk me around and make sure I found the correct camper for me. JW made the process feel easy and took a ton of stress out of the purchasing process. Will be going back for any future purchases. - Lawerence
Stock# 780000195
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 29 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Hitch Weight | 622 lbs |
| Dry Weight | 4556 lbs |
| Cargo Capacity | 2422 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 7 cu ft |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 4YDT25921K5351124 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


