Used 2019 CrossRoads RV Cruiser CR3391RL Fifth Wheel
Salvage Title
2019 CrossRoads Cruiser 3391RL
Salvage Title
STK: C1802
For more information call 660-885-5555 and ask for Matt, OR you can call Andy directly @ 660-924-1196!
CrossRoads Cruiser fifth wheel CR3391RL highlights:
- Kitchen Island
- Front Private Bedroom
- Stainless Steel Appliances
- Large Pantry
- Fireplace
For the vacation of a lifetime that you will talk about for years to come, you need this Cruiser fifth wheel. Whether you're spending your evening playing a few board games with the family on the booth dinette, or you're whipping up a delicious snack on the kitchen island, you will appreciate all of the living space you have to do these activities because of the three slides that have been added. When the night comes to an end and you are ready relax, you will find true comfort on the king-size bed as you drift off to sleep each night, and you will also enjoy the spacious bedroom closet for you to bring along your whole wardrobe!
In any Cruiser fifth wheel you will enjoy residential features and lightweight towing. These fifth wheels are all half-ton towable and designed to bring comfort and convenience to all of your adventures. A variety of floorplans make it easy to select the one that best meets the needs of your family, whether you desire more space for sleeping, more space to move about, or more space for the things you wish to take along. The kitchen is filled with stainless steel Furrion "Chef Collection" appliances, hardwood Maple cabinet doors, and 70 lb. full extension steel ball bearing drawer guides. On the outside, enjoy the painted front cap with Clear Shield for protection, a one piece seamless Super Flex roof with a 12-year warranty, plus exterior grade speakers, and an outside shower, plus so much more. The power awning with LED lights will also be a valued feature for those who love to spend as much time outside when camping. Come make your selection today!
Stopped in to look at options. Wonderful customer service, we were shown several different options to give us a good idea of what we liked and didnt like. Wish all lots were as attentive and helpful rather than pushing a big sale. Definitely will be back. - Lyncee
Stock# C1802
Interior Color: Hazelnut, Onyx
| Sleeps | 5 |
| Slides | 3 |
| Length | 37 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 8 in |
| Interior Color | Hazelnut, Onyx |
| Hitch Weight | 1904 lbs |
| Dry Weight | 10724 lbs |
| Cargo Capacity | 3176 lbs |
| Fresh Water Capacity | 64 gals |
| Grey Water Capacity | 84 gals |
| Black Water Capacity | 44 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Residential |
| Refrigerator Size | 18 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 48" x 30" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 40" LEDTV |
| Awning Info | Power w/LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4YDF33929K9320663 |
Cruiser CR3391RL Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


