Used 2019 Coleman Coleman Lantern Series 263BH Travel Trailer
Dutchmen Coleman Lantern Series 263BH travel trailer highlights:
- Dual Entry
- Double-Size Bunks
- Private Bedroom
- Sofa
- Rear Bath
This Coleman Lantern Series travel trailer will provide you and your family with comfort and convenience while you enjoy the great outdoors. You might even meet other RV owners to camp with as well. From having your own private bedroom with wardrobe space and USB connections to your kids having double-size bunks, you will not be missing home at all. The cook can make meals while the others take turns getting ready in the full bathroom, and the second entry door in the bathroom is a huge convenience for many reasons. Make this model yours today!
Each Coleman Lantern model by Dutchmen provides amenities and value beyond your imagination. With conveniences such as the thermoformed countertops in the kitchen, a Rest Easy mattress, Everwear luxury furniture, and a solar power charging connection, it is no wonder that the Coleman Lantern is the choice of many outdoor enthusiasts. The under-bed storage is also a fantastic feature because it allows you to keep your belongings safely tucked away and out of sight. The campground awaits you and your family, so get out there in your new Coleman Lantern Series!
They went above and beyond to make a wonderful experience buying our camper. From sales to the guys doing the walk through to finance. I would highly recommend them to anyone. Very easy transaction. A+ rating in our book. Thank you for everything. - Jason
Stock# B651A
Exterior Color: White
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 30 ft 7 in |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Exterior Color | White |
| Hitch Weight | 817 lbs |
| Dry Weight | 6129 lbs |
| Cargo Capacity | 1471 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 42 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 16' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4YDT26324KY935403 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


