Used 2019 Coachmen RV Viking Ultra-Lite M-17FQS Travel Trailer
Coachmen Viking Ultra-Lite travel trailer 17FQS highlights:
- Single Slide Out
- Queen Bed
- Booth Dinette
- Full Bath
This model allows you to travel to see new places with the comfort of your own full bath, your own bedding at night, and a kitchen to make meals. Imagine a dinette slide out offering more floor space to move about, plus a place to work on a puzzle or read a book. You even have the option of adding a Murphy bed/sofa in place of the queen bed, and a sofa slide out in place of the dinette. It's time to see why this trailer is perfect for your traveling needs and wants!
With any Clipper Ultra-Lite you can enjoy a smooth tow with a Norco NXG chassis, a single Dexter E-Z Lube axle and an aerodynamic front profile. Inside you will find residential grade linoleum and laminated countertops for easy clean up after a long weekend of fun. You can enjoy the Jensen AM/FM Bluetooth stereo with App control and an interior command center as well. Come see why this travel trailer makes it convenient to take off and go at any time with your own family vehicle.
I want to say thank you for everything that you did. You went way beyond my expectations. Everyone was so helpful. You are all amazing! - Karen
Stock# CN1098A
| Sleeps | 3 |
| Slides | 1 |
| Ext Width | 7 ft 4 in |
| Ext Height | 9 ft 10 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 375 lbs |
| GVWR | 4251 lbs |
| Dry Weight | 3325 lbs |
| Cargo Capacity | 926 lbs |
| Fresh Water Capacity | 33 gals |
| Grey Water Capacity | 25 gals |
| Black Water Capacity | 25 gals |
| Tire Size | 14" |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Two Way |
| Refrigerator Size | 7 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 24" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 12' Power |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| VIN | 5ZT2VWKB1KJ120185 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


