Used 2019 Coachmen RV Sportscoach SRS RD 339DS Motor Home Class A - Diesel
LIKE NEW!!Coachmen Sportscoach SRS RD class A diesel 339DS highlights:
- Theater Seating
- Farm Sink
- King Bed
- Booth Dinette Drawers
- Split Bath
- Exterior TV
Searching for the perfect diesel motorhome to take your family on adventures? Or are you looking for a couple's coach with extra sleeping space when the grandkids tag along? This Sportscoach SRS RD might just complete your search! The chef will love the kitchen decor, the appliances, and the storage including the 18 cu. ft. residential refrigerator, and the pull-out counter. You two can eat your meals at the booth dinette or while reclining in the theater seats while watching the 40" TV. The grandkids can sleep on the drop down overhead bunk, or dinette once folded down, and they may even fall asleep in a theater seat. If you like to skip the laundry mat when traveling for long periods of time, choose the washer and dryer option to add to one of the two bedroom wardrobes. You will also find the split bathroom convenient especially when two people want to get ready at the same time. Be sure to check out the outside features, and your search could be over!
Inside each Sportscoach SRS class A diesel motorhome you will find upgraded linoleum throughout, a pop-up receptacle with USB Ports, a sound bar entertainment system, and kitchen backsplash to mention a few top features in the kitchen and main living area. You'll find a residential style headboard in the bedroom as well as a 32" TV, and a Coach-Pap Station, which is a cabinet above the bed that provides a space for you to store CPAP machines or other electronics. The dashboard monitor with rear and side color cameras allows maneuvering through small spaces easier than ever. Each model includes a 6.0KW diesel generator, a pass through basement storage for all your camping gear, and fully automatic leveling jacks, plus so much more!
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
Stock# CN2641
Chassis: Freightliner
Exterior Color: Full Body Paint: Eventide, Siesta Key, Brandywine, Cimmaron, Glacier
Interior Color: Champagne, Prosecco
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 36 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 10 in |
| Interior Color | Champagne, Prosecco |
| Exterior Color | Full Body Paint: Eventide, Siesta Key, Brandywine, Cimmaron, Glacier |
| GVWR | 26000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 72 gals |
| Grey Water Capacity | 45 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Tire Size | 22.5" |
| Generator | 6.0KW Diesel |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine | Cummins ISB |
| Chassis | Freightliner |
| Horsepower | 340 hp |
| Fuel Capacity | 90 gals |
| Wheelbase | 208 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | King |
| Torque | 700 ft-lb |
| Refrigerator Type | Stainless Steel Residential |
| Refrigerator Size | 18 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 38" x 26" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 10410 lbs |
| Axle Weight Rear | 17500 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 gal |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 27000 btu |
| TV Info | LR 40" LED, BR 32" LED, Ext. TV |
| Awning Info | 18' Power |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Gross Combined Weight | 30000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4UZAAJFC2KCLG2641 |
Sportscoach SRS RD 339DS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


