Used 2019 Coachmen RV Pursuit 31SB Motor Home Class A
View all Pursuit Floorplans
2019 31SB Features and Options
Coachmen Pursuit motorhome 31SB highlights:
- Captain's Chairs
- Broom Closet
- Booth Dinette
- Bunk Over Cab
Enjoy traveling in this Pursuit class A gas motorhome by Coachmen RV. This unit features double slides, a king size bed, and all the amenities needed to spend time on the road! There is a round cockpit table between the front captain's chairs making it easy to enjoy coffee or the morning paper, or simply relax when needing a break between destinations. The cab also provides a drop down 47" x 81" bunk for overnight guests to enjoy. The kitchen area makes it easy to create meals and snacks for your family. There is also a handy broom closet just outside the bathroom door for your cleaning supplies. In the rear bedroom, which can be closed off from the rest of the coach with a sliding door, you will find a slide out king size bed with nightstands and overhead cabinetry for your things.
In any one of these Coachmen RV Pursuit motorhome class A models you can easily work remotely from the computer workstation on the dash and you will be sure to have the perfect amount of style that comes from the brushed nickel hardware or the stainless steel and porcelain bathroom. There is a generous amount of cabinet and countertop space in the interior, and outside you have quite a bit of exterior storage in various places. You are guaranteed to feel like you are home away from home in these units. You have plenty of floorplans to choose from in this series of motorhomes so be sure to check out one of these models today!
What Our Customers Are Saying
Fantastic service and support. Jim and Mike know RVs and even more important know the industry and all the conditions that are affecting RV sales. In addition, RV Kountry went above any beyond when it comes to the sale of my coach. They coordinated battery replacements and other repairs. I would highly recommend RV Kountry. Thanks for all your help. - Greg
Price:
$59,900
McClain's RV SuperStore
Location: Fort Worth
Stock# P16449
Location: Fort Worth
Stock# P16449
Chassis: Ford
Stock# P16449
Chassis: Ford
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2019 31SB Specifications
| Sleeps | 7 |
| Slides | 2 |
| Length | 31 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft |
| Hitch Weight | 8000 lbs |
| GVWR | 18000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 35 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Fuel Type | Gasoline |
| Miles | 8890 |
| Engine | 6.8L V10 |
| Chassis | Ford |
| Horsepower | 320 hp |
| Fuel Capacity | 80 gals |
| Wheelbase | 208 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | King |
| Torque | 460 ft-lb |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 38" x 24" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 7000 lbs |
| Axle Weight Rear | 12000 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 gals |
| AC BTU | 15000 btu |
| Basement Storage | 74 cu. ft. |
| TV Info | 50" LED Coach, 32" LED BR |
| Awning Info | 17' Power |
| Gross Combined Weight | 23000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1F65F5DY5J0A14806 |
For more information
Contact Us
Pursuit 31SB Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
View all
Bunk Over Cab Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


