Used 2019 Coachmen RV Galleria 24FL Motor Home Class B - Diesel
Coachmen Galleria Class B diesel motorhome 24FL highlights:
- Kitchen
- Wet Bath
- Removable Tables
- Power Sofa
This Galleria Class B diesel motorhome makes traveling super easy and fun! No matter where your next travel destination is, you can be assured that you will enjoy it with complete comfort and style! You will find a wet bath in the middle of this coach which helps to save space throughout your trip, and there is also a galley kitchen where you can quickly prepare light meals or snacks on the cooktop. In the rear of this coach, you will find sleeping and relaxing accommodations that include a power sofa that can be made into a bed at night. There are also two jump seats opposite one another with a removable table in between so that you can have a comfortable area to enjoy your dinner.
Mercedes got in on the action and combined with Coachmen to create the Galleria Class B diesel motorhome with the utmost quality. With its lane assist sensor, collision avoidance indicator, and back-up camera, the Galleria creates a safe haven for you to tour the country in, and the heated swivel seats in the cab will be a joy to have when you make early morning trips to and from the campground. You will also appreciate the inclusion of the Firefly MultiPlex system which gives you the ability to control various functions throughout the Galleria with just the click of a button at the central control panel.
Did not buy today, but I will be back! Shawn showed me what I asked to see and walked me through what might fit my needs. I am coming back when I'm ready to buy. Best prices on 2025 units. - Paul
Stock# C25-052
Chassis: Mercedes 3500 Ext
Exterior Color: Black, Brilliant Silver, Arctic White
| Sleeps | 2 |
| Length | 24 ft 3 in |
| Ext Width | 6 ft 11 in |
| Ext Height | 9 ft 9 in |
| Exterior Color | Black, Brilliant Silver, Arctic White |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 11030 lbs |
| Fresh Water Capacity | 30 gals |
| Grey Water Capacity | 22 gals |
| Black Water Capacity | 26 gals |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 51119 |
| Engine | V-6 3.0L |
| Chassis | Mercedes 3500 Ext |
| Horsepower | 188 hp |
| Fuel Capacity | 24 gals |
| Wheelbase | 170 in |
| Torque | 325 ft-lb |
| Cooktop Burners | 1 |
| Number of Awnings | 1 |
| AC BTU | 20000 btu |
| Awning Info | 13' 1" |
| Gross Combined Weight | 15250 lbs |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| VIN | WDAPF4CC7JP607356 |
Galleria 24FL Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


