Used 2019 Coachmen RV Freedom Express Ultra Lite 310BHDS Travel Trailer
Call us Today! (515) 280-1026
Coachmen Freedom Express Ultra Lite 310BHDS highlights:
- Private Bunkhouse
- Double Slides
- Dual Entry/Exit Doors
- Queen Bed
- Camp Kitchen
Two entry doors, a private bunkhouse, plus double slides! This travel trailer has it all and it's ready when you are. The kids will love the bunkhouse that includes a slide out, double bunks on one side and a futon with a flip up bunk above on the other side, so they can invite their friends. The full bath is right next to the bunkhouse which makes it convenient for the little ones to use the restroom at night. The large slide out in the living room contains the 88" wide u-shaped dinette and the sofa, which can be converted into additional sleeping space. You'll enjoy a queen bed in the private front bedroom and this unit also includes a camp kitchen for breakfast outside!
With any Freedom Express Ultra Lite travel trailer by Coachmen you will appreciate of ease of towing behind your family vehicle. All the tanks are located under the floor to lower the center of gravity for increased storage capacity and improved handling down the road. Inside, you'll enjoy features such as, LED lighting throughout, Congoleum Designer Carefree Flooring, an LED TV, plus a 6 cu.ft. double door refrigerator to name a few. The pass through storage with an LED light strip allows you to easily bring along those larger camping items, plus there is an electric awning with LED lights outdoors as well as an exterior shower station to wash off your hiking boots. Come see how you have the freedom to explore in a Freedom Express Ultra Lite travel trailer today!
Fantastic service and support. Jim and Mike know RVs and even more important know the industry and all the conditions that are affecting RV sales. In addition, RV Kountry went above any beyond when it comes to the sale of my coach. They coordinated battery replacements and other repairs. I would highly recommend RV Kountry. Thanks for all your help. - Greg
Stock# UT31852
| Sleeps | 10 |
| Slides | 2 |
| Length | 35 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 865 lbs |
| GVWR | 9900 lbs |
| Dry Weight | 7243 lbs |
| Cargo Capacity | 2657 lbs |
| Fresh Water Capacity | 49 gals |
| Grey Water Capacity | 33 gals |
| Black Water Capacity | 33 gals |
| Number Of Bunks | 3 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LED TV |
| Awning Info | 18' Electric with LED Light Strip |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 5ZT2FEWB9KW005080 |
Freedom Express Ultra Lite 310BHDS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


