Used 2019 Coachmen RV Freedom Express Liberty Edition 321FEDSLE Travel Trailer
Freedom Express Liberty Edition 321FEDSLE travel trailer highlights:
- Dual Entry
- Rear Bedroom
- Bar Stools
- Front Entertainment
- Fireplace
- Camp Kitchen
You aren't dreaming, this is a unique model in the Liberty Edition with a rear master bedroom including a large TV counter, a slide out queen bed, and a second exterior entry. The front of the RV includes a cozy fireplace and an entertainment center for relaxing inside on the theater seats, a hide-a-bed sofa and even a booth dinette. The kids will love eating at the raised bar with stools, and you will surely love having all the kitchen appliances necessary to keep everyone fed and ready for fun!
With any Freedom Express Liberty Edition travel trailer by Coachmen you will appreciate the ease of towing behind your family vehicle thanks to the aerodynamic front profile and the exclusive Stable-Ryd suspension. All the tanks are located under the floor to lower the center of gravity for increased storage capacity and improved handling down the road, and the fully enclosed, heated underbelly allows you o travel whenever you like. Come see how you have the freedom to explore with luxury in a new travel trailer today!
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
Stock# UT770419
| Sleeps | 5 |
| Slides | 3 |
| Length | 36 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 1071 lbs |
| GVWR | 10500 lbs |
| Dry Weight | 7906 lbs |
| Cargo Capacity | 2594 lbs |
| Fresh Water Capacity | 49 gals |
| Grey Water Capacity | 66 gals |
| Black Water Capacity | 33 gals |
| Tire Size | ST225/75R15E |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Two Door |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Awning Info | 17' |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| VIN | 5ZT2FEXB8KW005487 |
Freedom Express Liberty Edition 321FEDSLE Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


