Used 2019 Coachmen RV Freedom Express Liberty Edition 292BHDSLE Travel Trailer
Freedom Express Liberty Edition 292BHDSLE travel trailer highlights:
- Bunkhouse
- Three Bunk Beds
- U-Shaped Dinette
- Queen Bed
- Camp Kitchen
Your kids are ready, are you? Load up your food and gear and head out in this travel trailer to enjoy the great outdoors without leaving any comforts at home. When you aren't playing outside everyone can gather in the living area around the U-shaped dinette and relax on the hide-a-bed sofa. Someone might decide to use the exterior camp kitchen to make a meal so they can visit with other RVers and watch the kids play around the campsite. When it is raining, you will probably find the kids and their friends in the bunkhouse on the triple bunk beds laughing and talking. Check this model out today!
With any Freedom Express Liberty Edition travel trailer by Coachmen you will appreciate the ease of towing behind your family vehicle thanks to the aerodynamic front profile and the exclusive Stable-Ryd suspension. All the tanks are located under the floor to lower the center of gravity for increased storage capacity and improved handling down the road, and the fully enclosed, heated underbelly allows you o travel whenever you like. Come see how you have the freedom to explore with luxury in a new travel trailer today!
Randy was awesome to deal with! Everything went smoothly and the prices were descent! Randy was good about keeping in touch with repairs and helpful! Loving our camper! - RaeLynn
Stock# 9672
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 33 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 7 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 848 lbs |
| GVWR | 7800 lbs |
| Dry Weight | 6622 lbs |
| Cargo Capacity | 1178 lbs |
| Fresh Water Capacity | 49 gals |
| Grey Water Capacity | 33 gals |
| Black Water Capacity | 33 gals |
| Tire Size | ST205/75R14D |
| Number Of Bunks | 3 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Two Door |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Awning Info | 18' |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 5ZT2FEUB8KW005588 |
Freedom Express Liberty Edition 292BHDSLE Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


