Used 2019 Coachmen RV Clipper Ultra-Lite 17FQS Travel Trailer
Coachmen Clipper Ultra-Lite travel trailer 17FQS highlights:
- Single Slide Out
- Queen Bed
- Booth Dinette
- Full Bath
This model allows you to travel to see new places with the comfort of your own full bath, your own bedding at night, and a kitchen to make meals. Imagine a dinette slide out offering more floor space to move about, plus a place to work on a puzzle or read a book. It's time to see why this trailer is perfect for your traveling needs and wants!
With any Clipper Ultra-Lite you can enjoy a smooth tow with a Norco NXG chassis, a single Dexter E-Z Lube axle and an aerodynamic front profile. Inside you will find residential grade linoleum and laminated countertops for easy clean up after a long weekend of fun. You can enjoy the Jensen AM/FM Bluetooth stereo with App control and an interior command center as well. Come see why this travel trailer makes it convenient to take off and go at any time with your own family vehicle.
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
Stock# 334154
| Sleeps | 3 |
| Slides | 1 |
| Length | 21 ft 4 in |
| Ext Width | 7 ft 4 in |
| Ext Height | 9 ft 10 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 375 lbs |
| GVWR | 4251 lbs |
| Dry Weight | 3351 lbs |
| Fresh Water Capacity | 33 gals |
| Grey Water Capacity | 25 gals |
| Black Water Capacity | 25 gals |
| Tire Size | 14" |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Two Way |
| Refrigerator Size | 7 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 24" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 12' Power |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| VIN | 5ZT2CWFC9KJ121626 |
Clipper Ultra-Lite 17FQS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


