Used 2019 Coachmen RV Chaparral 373MBRB Fifth Wheel
Coachmen Chaparral fifth wheel 373MBRB highlights:
- Two Full Baths
- Two Private Bedrooms
- Double Bunks
- Double Entry Doors
This Chaparral bunkhouse fifth wheel by Coachmen RV has space and facilities to accommodate your whole gang! Model 373MBRB features two private bedrooms with one including double slide out bunks that are 48" x 64", which are perfect for your little ones. This unit also features double entry doors with the rear most door leading into a second complete bath. Now that is convenient! And, when you are not out enjoying fun outdoor activities the interior, with its five slides, will keep everyone happy in their own space. There is plenty of seating throughout with a tri-fold slide out sofa, theater seating for two in the combined kitchen and living area, plus a free standing dinette for four which is a great place to enjoy a game, puzzles, and of course a meal or snack. The kids will certainly enjoy a little private space in the middle bunk room, as well as mom and dad having their own private retreat up in front including their very own en-suite bath!
All Chaparral mid-profile fifth wheels are aluminum framed and offer great towability with a lighter overall weight. The interiors are not only spacious but provide luxury living for weekend or extended stay RVers, all at a price you can afford. You will appreciate the AM/FM/CD/DVD player with Bluetooth and Weather Shield upgraded insulation that has been zero degree tested so you can enjoy camping comfortable in any weather. Each Chaparral offers a UV and corrosion resistant TPO roof that is backed by a 12-year warranty. With a complete kitchen, bath, and sleeping accommodations, camping will be as comfortable as home while you enjoy plenty of storage, a residential queen pillow top mattress, and a large shower. So for all of your vacation needs, choose a Chaparral mid-profile lightweight fifth wheel today!
They went above and beyond to make a wonderful experience buying our camper. From sales to the guys doing the walk through to finance. I would highly recommend them to anyone. Very easy transaction. A+ rating in our book. Thank you for everything. - Jason
Stock# CT890123
| Sleeps | 8 |
| Slides | 5 |
| Length | 41 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 6 in |
| Hitch Weight | 2219 lbs |
| GVWR | 15000 lbs |
| Dry Weight | 13031 lbs |
| Cargo Capacity | 1969 lbs |
| Fresh Water Capacity | 48 gals |
| Grey Water Capacity | 120 gals |
| Black Water Capacity | 75 gals |
| Tire Size | 16" |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Stainless Steel |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 34" x 34" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 17' Electric w/LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 5ZT3CH2B8KA321801 |
Chaparral 373MBRB Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


