Used 2019 Coachmen RV Catalina SBX 321BHDS Travel Trailer
Coachmen RV Catalina SBX travel trailer 321BHDS highlights:
- Dual Entry
- Bunkhouse
- COA Cube Futon
- Triple Bunks
- U-Shaped Dinette
- 21' Awning
Dreaming of taking your kids camping like your parents did years ago with you and your siblings? You can start anticipating how the kids will choose their favorite sleeping spot in the rear semi-private bunkhouse from a set of double size bunks, a COA cube futon, or a flip-up bunk. They even have their own wardrobe with drawers to keep the room tidy when you make them. This unit also has two entry/exit doors for a smooth flow of traffic, and two slide outs giving the bunkhouse and main living area lots of floor space. There are more features to see and options to choose such a pull-out camper kitchen.
Are you ready for an affordable travel trailer? Well, look no more! Each Catalina SBX carries the tradition of being a leader in the great outdoors as well as being affordable in price. Each model is sturdy in design with a cambered structural steel I-beam frame, a 3/8" fully decked walk-on roof, and G20 tinted windows. Inside, you will enjoy a spacious 81" ceiling height, Congoleum woodplank linoleum flooring, salvaged light oak cabinets, a master bedroom overhead shelf, and full kitchen amenities, plus more! Choose your favorite Catalina SBX model and start camping tomorrow!
They went above and beyond to make a wonderful experience buying our camper. From sales to the guys doing the walk through to finance. I would highly recommend them to anyone. Very easy transaction. A+ rating in our book. Thank you for everything. - Jason
Stock# 26627RC
| Sleeps | 11 |
| Slides | 2 |
| Length | 35 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 790 lbs |
| GVWR | 9500 lbs |
| Dry Weight | 7750 lbs |
| Cargo Capacity | 1750 lbs |
| Fresh Water Capacity | 44 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Number Of Bunks | 3 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 24" x 40" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 4400 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 21' Power w/LED Lighting |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 5ZT2CAXB3KX014884 |
Catalina SBX 321BHDS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


