Used 2019 Coachmen RV Catalina Legacy 333RETS Travel Trailer
NO FEES- NO HAGGLE PRICING- JUST PAY YOUR LOCAL SALES TAX! 2 A/C'sCoachmen RV Catalina Legacy travel trailer 333RETS highlights:
- Three Slides
- Dual Recliners
- Fireplace
- Master Suite
Get ready to enjoy camping trip after camping trip with this triple-slide Catalina Legacy travel trailer. After you set up camp, you can come inside and relax in the living area while watching the 32" flat screen TV at the rear entertainment center. Almost straight in from this trailer's entrance door is the bathroom with a 34" x 34" radius shower with a glass door, plus there is a sliding door which leads into the spacious master suite that contains a full-width closet with sliding doors.
If you are ready to camp in style and comfort, then you will want a Coachmen RV Catalina Legacy travel trailer. Along the exterior there is a one-piece seamless walkable roof, tinted windows which add just the right amount of privacy, radial tires, and an exterior shower. Inside of each model you will enjoy the residential in-floor ducted heat, Congoleum woodplank linoleum flooring, and LED lighting. A few other key touches throughout the interior include the drop-edge Thermofoil countertop, the solid doors for the bedrooms and bunk rooms, and the in-wall mounted speakers.
I was working in Gillette for the day and had furnace issues , called and asked if they could help me out. They were very helpful and were able to fix it and get me on my way. This was all done in no time and without an appointment. Great experience - Von
Stock# 11456
Interior Color: Sandcastle, Biscotti, Mocha
| Sleeps | 5 |
| Slides | 3 |
| Length | 35 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Interior Color | Sandcastle, Biscotti, Mocha |
| Hitch Weight | 1106 lbs |
| GVWR | 10500 lbs |
| Dry Weight | 8266 lbs |
| Cargo Capacity | 2234 lbs |
| Fresh Water Capacity | 44 gals |
| Grey Water Capacity | 70 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Gas/Electric RV |
| Refrigerator Size | 7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 34" x 34" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR 32" Flat Screen TV |
| Awning Info | 14' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 5ZT2CAYB3KX013619 |
Catalina Legacy 333RETS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


