Used 2019 Coachmen RV Apex Ultra-Lite 265RBSS Travel Trailer
Roomy rear bath, walk-in closet, and family-friendly layout with sleeping for up to six.
Coachmen Apex Ultra-Lite travel trailer 265RBSS highlights:
- U-Shaped Dinette
- Walk-In Closet
- L-Shaped Kitchen
- Rear Bath
- Camp Kitchen
This Apex Ultra-Lite is the perfect couple's travel trailer with a private bedroom including a queen Evergreen mattress, and comfortable furniture to relax and watch the 40" LED TV in the living area. You will surely enjoy the storage throughout including inside the walk-in closet as you enter the trailer. Just imagine the cook making meals for your camping friends on the exterior camp kitchen or inside on the L-shaped counter space. The rear bath will allow you to stay refreshed after hiking, biking and fishing. You will also find a pass-through storage compartment up front offering an area for your larger outdoor items or even to store your stinky clothes to travel back home. Take a look today!
The Coachmen Apex Ultra-Lite unit is a quality lightweight travel trailer that is eco-friendly with innovation throughout. Each model is built with an Aluma-cage construction, plus vacuum bond Azdel/fiberglass walls and a laminated crowned roof. The inside includes stainless steel appliances, energy efficient LED interior lighting throughout, and a USB charging station to keep the devices ready for more adventures. It's time to find the perfect model for you, and start enjoying each camping trip!
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
You Save: $2,996
Sale Price: $21,995
Stock# 101661
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 30 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 3 in |
| Hitch Weight | 734 lbs |
| GVWR | 7600 lbs |
| Dry Weight | 5652 lbs |
| Cargo Capacity | 1948 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 70 gals |
| Black Water Capacity | 70 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Stainless Steel Double Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | 40" LED |
| Awning Info | 18' Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| VIN | 5ZT2CXSB8KF016937 |
Apex Ultra-Lite 265RBSS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


