Used 2019 Coachmen RV Apex Ultra-Lite 249RBS Travel Trailer
CALL FORT PIERCE TO SET YOUR APPOINTMENT!! 772-468-1166
Coachmen Apex Ultra-Lite travel trailer 249RBS highlights:
- Dual Entry
- Rear Bath
- Private Bedroom
- Front Window
- Pass-Through Storage
A couple or family of four can enjoy taking this Apex Ultra-Lite to the country, a state park, or on a long vacation. Just imagine sleeping in privacy on a queen bed with a front window for better views, and a rear full bathroom with a private toilet room that includes the second exterior entry door, to plenty of storage inside, and outside in the pass-through compartment for those larger items. You can cook and dine indoors, relax and watch the 32" LED TV while sitting on the sofa, and venture outside whenever you are ready.
The Coachmen Apex Ultra-Lite unit is a quality lightweight travel trailer that is eco-friendly with innovation throughout. Each model is built with an Aluma-cage construction, plus vacuum bond Azdel/fiberglass walls and a laminated crowned roof. The inside includes stainless steel appliances, energy efficient LED interior lighting throughout, and a USB charging station to keep the devices ready for more adventures. It's time to find the perfect model for you, and start enjoying each camping trip!
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
Stock# 5919
Exterior Color: Two-Tone Grey/Dark Grey
Interior Color: Quartz, Twilight, Shale
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 28 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 3 in |
| Interior Color | Quartz, Twilight, Shale |
| Exterior Color | Two-Tone Grey/Dark Grey |
| Hitch Weight | 480 lbs |
| GVWR | 7000 lbs |
| Dry Weight | 4770 lbs |
| Cargo Capacity | 2230 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 35 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Stainless Steel Double Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | 32" LED |
| Awning Info | 16' Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| VIN | 5ZT2CXPB5KS035087 |
Apex Ultra-Lite 249RBS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


