Used 2019 Coachmen RV Apex Ultra-Lite 226BH Travel Trailer
Coachmen Apex Ultra-Lite travel trailer 226BH highlights:
- Double Size Bunks
- Evergreen Sleep Mattress
- Rear Bath
- 32: LED TV
- Front Window
- Outside Kitchen
Come see how this Apex Ultra-Lite will fit your camping family! From the double size bunk beds with storage below for the kiddos, the queen bed or optional Murphy bed with a front window for more nature light inside when waking up in the morning, to the booth dinette once folded down for the evening, you can sleep seven comfortably. The kids can help cook meals inside with full amenities, or outside on the camp kitchen while you supervise and relax under the awning. After dinner everyone can walk around the campground, roast marshmallows over the campfire, and get cleaned up for bedtime in the rear full bath. It's time to start camping tomorrow in this travel trailer!
The Coachmen Apex Ultra-Lite unit is a quality lightweight travel trailer that is eco-friendly with innovation throughout. Each model is built with an Aluma-cage construction, plus vacuum bond Azdel/fiberglass walls and a laminated crowned roof. The inside includes stainless steel appliances, energy efficient LED interior lighting throughout, and a USB charging station to keep the devices ready for more adventures. It's time to find the perfect model for you, and start enjoying each camping trip!
Joel was very helpful in the sales department. - Joy
Stock# UT170967
| Sleeps | 7 |
| Length | 25 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 3 in |
| Hitch Weight | 480 lbs |
| GVWR | 6500 lbs |
| Dry Weight | 4436 lbs |
| Cargo Capacity | 2064 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 35 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Stainless Steel Double Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | 32" LED |
| Awning Info | 18' Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| VIN | 5ZT2CXMB2KF016705 |
Apex Ultra-Lite 226BH Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


