Used 2019 Coachmen RV Apex Ultra-Lite 215RBK Travel Trailer
Fresh Trade - Awesome couples Unit.
Coachmen Apex Ultra-Lite travel trailer 215RBK highlights:
- U-Shaped Dinette
- Evergreen Sleep Mattress
- 32" LED TV
- Front Window
- Outside Kitchen
Imagine hitching up this travel trailer and hitting the open road. You will have everything you need for relaxing inside, and an outside kitchen to make your famous camp meals at any campground. You can relax at the U-dinette while reading a book or playing a game, and nap on the queen bed with a unique front window. The full bathroom allows you to skip the public facilities and stay refreshed after sitting by the campfire, taking a hike around the trails, and before bedtime. Come see how this Apex Ultra-Lite will fit your camping needs!
The Coachmen Apex Ultra-Lite unit is a quality lightweight travel trailer that is eco-friendly with innovation throughout. Each model is built with an Aluma-cage construction, plus vacuum bond Azdel/fiberglass walls and a laminated crowned roof. The inside includes stainless steel appliances, energy efficient LED interior lighting throughout, and a USB charging station to keep the devices ready for more adventures. It's time to find the perfect model for you, and start enjoying each camping trip!
They went above and beyond to make a wonderful experience buying our camper. From sales to the guys doing the walk through to finance. I would highly recommend them to anyone. Very easy transaction. A+ rating in our book. Thank you for everything. - Jason
Stock# 10140
Exterior Color: Two-Tone Grey/Dark Grey
Interior Color: Quartz, Twilight, Shale
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 25 ft 4 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 10 ft 3 in |
| Interior Color | Quartz, Twilight, Shale |
| Exterior Color | Two-Tone Grey/Dark Grey |
| Hitch Weight | 446 lbs |
| GVWR | 6500 lbs |
| Dry Weight | 4365 lbs |
| Cargo Capacity | 2135 lbs |
| Fresh Water Capacity | 30 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Stainless Steel Double Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | 32" LED |
| Awning Info | 13' Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
Apex Ultra-Lite 215RBK Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


