Used 2019 Coachmen RV Apex Nano 208BHS Travel Trailer
Coachmen Apex Nano travel trailer 208BHS highlights:
- Double Bunk Beds
- LED Lighting
- Queen Bed
- Pass-Through Storage
Been thinking about how your kids can enjoy camping with their own bunk bed while you have your own queen bed? You might even choose a Murphy bed option instead. This Apex Nano 208BHS also provides a slide out booth dinette for inside dining, a camp kitchen for outdoor cooking, and a full bathroom for convenience where ever you decide to stay. You can store your fishing gear and outdoor chairs in the pass-through compartment, and hitch up and head out for a weekend or longer vacation. Choose this model today!
Each Coachmen Apex Nano travel trailer is super light in weight and features a vacuum bonded Azdel fiberglass sidewalls and an Aluma-cage construction with a welded aluminum framed floor. Each travel trailer contains well built Pewter Maple cabinetry with hardwood mortise and tenon cabinet door frames, as well as Congoleum diamond flooring throughout. You will also enjoy the high efficiency LED interior lighting, the AM/FM stereo with Bluetooth, the Evergreen sleep mattress, and the stainless steel microwave for you to warm up a quick snack. The skylight in each bath brings in more natural lighting and the outdoor shower helps eliminate any mud tracked through the expandable!
Great experience, had helpful and very informative members of their team who took the time to walk me around and make sure I found the correct camper for me. JW made the process feel easy and took a ton of stress out of the purchasing process. Will be going back for any future purchases. - Lawerence
Stock# R22554A
| Sleeps | 7 |
| Slides | 1 |
| Length | 24 ft 11 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 9 ft 10 in |
| Hitch Weight | 516 lbs |
| GVWR | 6000 lbs |
| Dry Weight | 3928 lbs |
| Cargo Capacity | 2072 lbs |
| Fresh Water Capacity | 30 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Type | Demand |
| Awning Info | 14' Power |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 5ZT2CXKB6KL004318 |
Apex Nano 208BHS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


