Used 2019 Bigfoot Industries Bigfoot 2500 Series 25B25RQ Travel Trailer
Options included on this unit:
11,000BTU air conditioner
AM/FM/CD/DVD stereo
Crank up TV antenna
Fantastic fan
Rollaway shower door
Bigfoot Industries Bigfoot 2500 Series travel trailer 25B25RQ highlights:
- Rear Bedroom
- Full Bath
- Three Burner Cooktop
- Sleeps Four
One look at this travel trailer and you will have found your new RV! You'll find comfortable seating space on the L-shaped dinette that can also be converted into additional sleeping space. Mom and dad will enjoy a rear bedroom with a queen bed that features below-bed storage for extra blankets or board games. After you've worked up your appetite swimming all day, prepare dinner on the three burner range or make something quick and easy in the microwave oven. This unit also includes a double sink to clean up and an 8 cu.ft. refrigerator to hold your leftovers.
Each Bigfoot 2500 Series travel trailer is constructed with high density insulation and thermal pane windows, providing a unit that can camp in summer or winter. Inside, you'll enjoy a spring filled mattress, an oven and range top with a bi-fold cover and a microwave, day/night shades, and a Fantastic Fan to make your camping trip a comfortable and fun experience every time. These units also include dual propane tanks with auto changeover, heated and enclosed water tanks, and a power tongue jack for your convenience.
Used unit. This unit does have normal surface rust on the frame and jacks as this is a painted surface not powder coated. We took a few videos for you to view.
https://youtube.com/shorts/
Maybe it’s me. Where I come from I can’t get help. Maybe it looks like I’m not approachable, Maybe it’s because I am old, fat and ugly. Maybe I’m invisible. But I can be standing in an aisle at Home Depot, Lowe’s, Walmart or any other place of business that is willing to take my money looking for something and have a store clerk pass by me without acknowledging me or asking if they could be of assistance. - Billy
Stock# C-0505
| Sleeps | 4 |
| Length | 25 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 9 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 4 in |
| Hitch Weight | 610 lbs |
| GVWR | 7500 lbs |
| Dry Weight | 4863 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 45 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Tire Size | ST225/75R15 |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 3500 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Electric/LP |
| Awning Info | 18' Self Storing w/LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 2GXTR2526KS020505 |
Bigfoot 2500 Series 25B25RQ Reviews
-
My 2008 Bigfoot rv
2017 Bigfoot 2500 Series 25B25RQ
What I liked most: I have owned a 2006 25rq, 2008 10.4 camper, 2007 motorhome with basement, and two other Bigfoots. They work in cold weather at ski areas for up to 5 nights ( propane issues as well as septic)Things get full and it is time to dump. I have been teaching skiing for 25+ years and Bigfoot is the way to go.
What I'd improve: It would be nice if the price was lower. YOU GET WHAT YOU PAY FOR,8 years ago | Jay K. from Elma, WA
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


