Used 2019 ATC ARV 8528 TOY HAULER Toy Hauler Travel Trailer
(LIKE NEW) ALL-ALUMINUM NO WOOD
2019 8528 TOY HAULER Features and Options
The 2019 ATC ARVAB8528 (often referred to as the 8.5x28 Front Bedroom model) is a highly durable, all-aluminum toy hauler known for its wood-free construction
What Our Customers Are Saying
Randy was awesome to deal with! Everything went smoothly and the prices were descent! Randy was good about keeping in touch with repairs and helpful! Loving our camper! - RaeLynn
Price:
$76,405
You Save: $28,905
Sale Price: $47,500
You Save: $28,905
Sale Price: $47,500
Blairsville RV Sales
Location: Blairsville, GA
Stock# GA3048
Location: Blairsville, GA
Stock# GA3048
Interior Color: All Aluminum
Stock# GA3048
Interior Color: All Aluminum
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2019 8528 TOY HAULER Specifications
| Sleeps | 5 |
| Length | 33 ft |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 11 ft |
| Int Height | 7 ft 6 in |
| Interior Color | All Aluminum |
| Hitch Weight | 1135 lbs |
| GVWR | 11440 lbs |
| Dry Weight | 7300 lbs |
| Cargo Capacity | 41410 lbs |
| Fresh Water Capacity | 100 gals |
| Grey Water Capacity | 45 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Furnace BTU | 2500 btu |
| Generator | Cummins Onan 5.5KW gas |
| Fuel Capacity | 36 gals |
| Available Beds | 2 |
| Refrigerator Type | 2 way Dometic |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | Full Size |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 5200 lbs |
| Garage Size | 15 ft 10 in |
| LP Tank Capacity | 40 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI |
| AC BTU | 30000 btu |
| Awning Info | 20 FT |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| Solar Wattage | 150 watts |
| VIN | 5JX1U282XKE216525 |
For more information
Contact Us
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


