Used 2019 American Coach American Patriot MD4 Motor Home Class B - Diesel
Employee Pricing Event
American Coach American Patriot MD4 Dinette class B diesel highlights:
- Four Captain's Chairs w/Heat and Massage
- 6 Way Power Seat Pedestals "2nd Row"
- Freedom e-Gen Package
- Side and Rear Screen Door
- 4 Camera System
- Internet Router
- Twin Rear Beds
- Removable Table
- Wet Bath
- Overhead Cabinets
Been daydreaming about traveling to your kids' tournaments with your own accommodations? Just imagine driving and riding in your own comfortable custom seat, dining at the removable table, and relaxing on the dual opposing dinette sofas. Two people can take a nap or sleep on the 69" x 72" bed converted from the sofas or someone might even fall asleep sitting in a chair. The driver and passenger seats also swivel to provide more living space. Be sure to stock the refrigerator with snacks and ingredients to make meals in the convection microwave and on the induction cooktop. The wet bath includes a shower, a sink and a porcelain toilet with dual entrance doors to keep everyone refreshed for the next game. Take a look at this American Patriot today!
Each American Patriot class B diesel by American Coach offers convenience and comfort. The driver will appreciate the large screen Fusion, CD, DVD, radio and NAV unit with complete refinish of lower dash and door accents as well as the rear backup camera system when parking the unit. There is a 100 watt roof top solar charging system, a 2.5 kw LPG generator, a HDMI input, plus satellite TV and Wi-Fi prep to keep everything running smoothly. Choose your favorite American Patriot class B diesel, and start making plans on the open road!
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
You Save: $9,905
Sale Price: $99,995
Stock# 6618
Chassis: Mercedes-Benz Sprinter 3500
| Sleeps | 2 |
| Length | 24 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 9 ft 8 in |
| Int Height | 6 ft 2 in |
| Hitch Weight | 7500 lbs |
| GVWR | 11030 lbs |
| Fresh Water Capacity | 32 gals |
| Grey Water Capacity | 27 gals |
| Black Water Capacity | 15 gals |
| Tire Size | 16" |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 21985 |
| Engine | Mercedes-Benz 3.0L V6 Turbo Diesel |
| Chassis | Mercedes-Benz Sprinter 3500 |
| Horsepower | 188 hp |
| Fuel Capacity | 24.5 gals |
| Wheelbase | 170 in |
| Torque | 325 ft-lb |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 1 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 15.1 |
| AC BTU | 11000 btu |
| TV Info | HD LED SMART TV |
| Awning Info | Power with LED Light |
| Gross Combined Weight | 15250 lbs |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | WDAPF4CC4JP647054 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


