Used 2019 Airstream Sport 22FB Travel Trailer
REAR BATH! FRONT BED! QUALITY! UNIQUE! WONT LAST LONG!
Airstream Sport travel trailer 22FB highlights:
- U-Shaped Dinette
- Full Bathroom
- Exterior Shower
- Vinyl Flooring
- Convection Microwave
Throughout this Sport travel trailer you will enjoy the many different stylish components that have been added, like the seamless vinyl flooring that not only adds class to the interior but is also easy to keep clean. Whether you like to take this fun-sized unit with you on hunting expeditions or lakeside getaways, you will certainly love the fact that you have your very own full bathroom with you wherever you go, and the full kitchen, with its two-burner range top and convection microwave, will make it easy to keep everyone traveling with you fed throughout each trip.
In each Airstream Sport travel trailer, you will appreciate the way that every square inch of interior space has been maximized in the one-axle, compact body. The ultraleather dinette is not only the best place for sitting down to sip your morning coffee, but it is also a comfortable bed for you to sleep on each night once you fold down the table and cushions. Each morning you will be greeted by the sun's cheerful rays streaming in through the panoramic windows, and if you prefer to keep the bright light hidden until you are ready to embrace it, then you can simply close the blackout shades each night before bed.
They went above and beyond to make a wonderful experience buying our camper. From sales to the guys doing the walk through to finance. I would highly recommend them to anyone. Very easy transaction. A+ rating in our book. Thank you for everything. - Jason
You Save: $1,730
Sale Price: $44,995
Stock# 6464
Interior Color: White Cypress Tan, White Cypress Black
| Sleeps | 4 |
| Length | 21 ft 8 in |
| Ext Width | 7 ft 4 in |
| Ext Height | 9 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 3 in |
| Interior Color | White Cypress Tan, White Cypress Black |
| Hitch Weight | 422 lbs |
| GVWR | 4500 lbs |
| Dry Weight | 3634 lbs |
| Cargo Capacity | 866 lbs |
| Fresh Water Capacity | 20 gals |
| Grey Water Capacity | 24 gals |
| Black Water Capacity | 18 gals |
| Tire Size | 15 |
| Furnace BTU | 12000 btu |
| Available Beds | Full |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | Manual |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 547937 |
Sport 22FB Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


