Used 2019 Airstream International Signature 25FB Twin Travel Trailer
1 year RV Complete Included With 14 Nights of Camping on US!
Airstream International Signature 27FB Twin travel trailer highlights:
- Complete Kitchen
- Split Bath
- Twin Beds
- LED TV
Enjoy all of your travel adventures with this International Signature travel trailer 27FB Twin by Airstream in tow. It features all that you need to feel at home with family or friends, and offers twin beds with a nightstand and a LED TV for your entertainment. The split bath provides a private shower and across from it is the private toilet with sink along with a wardrobe to keep your towels and accessories. The complete kitchen with a round galley sink, a three burner range, a food pantry, and a 7 cu. ft. refrigerator makes meal prep a breeze!
In any Airstream International Signature travel trailer you will find materials to last a lifetime and details you'll appreciate every day. You will love the views of your choosing though the panoramic front windows that also let in tons of natural light. Enjoy sleek polished surfaces like Dupont Corian galley counter-tops, premium fabrics to compliment the Ultraleather seating, and an FM/AM/CD radio with in/out Bluetooth. You will certainly also enjoy the stainless steel front stone guard protection, the torsion axle suspension, and the rear view monitoring system.
Randy and Tim helped us out. We needed some new batteries on our trip from Indianapolis to Bend, OR. Not only did they get us the batteries, when we needed a new connection made they drove us down to the local Napa and got us back. Also stayed open an hour past closing to make sure we were good. - Dan
Stock# UT212022
| Sleeps | 6 |
| Length | 25 ft |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 9 ft 9 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 791 lbs |
| GVWR | 7600 lbs |
| Dry Weight | 5686 lbs |
| Cargo Capacity | 1732 lbs |
| Fresh Water Capacity | 39 gals |
| Grey Water Capacity | 37 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Tire Size | ST225/75R15 |
| Furnace BTU | 25000 btu |
| Available Beds | 2 Twins |
| Refrigerator Type | 2 Way |
| Refrigerator Size | 7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Electric/LP |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | BR LED |
| Awning Info | Power w/LED Light |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1STJFYJ27KJ546326 |
International Signature 25FB Twin Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


