Used 2018 Winnebago Cambria 27K Motor Home Class C
Winnebago Cambria 27K class C gas motorhome highlights:
- Semi-Private Bedroom
- Dinette
- Full Bath
Looking to travel the countryside with your spouse and maybe a few friends? Just imagine driving down the road in comfortable cab seats with fixed lumbar support while your guests ride on the BenchMark dinette seats that include four seatbelts. They may decide to play a card game or eat a meal as well. Once at your destination, you can retire to the rear semi-private bedroom with a folding door, a queen bed, and storage for your things. The full bathroom will come in handy no matter where you are. You can enjoy two TVs when inside, one in the main living area and one in the bedroom. Take a look at this Cambria class C gas coach today!
With any Cambria class C gas coach by Winnebago you might just change your perspective about traveling once you step inside. From the cab seats that swivel/recline/slide to the lounge area providing more seating, the USB/multi-outlet charging stations to keep the electronics charged, the microwave/convection oven, and Radio/Rearview monitor system, you will not miss a beat going or coming. There are other features you will appreciate such as the SuperStructure process creating a strong and durable cab substructure, the TrueLevel holding tank monitoring system providing accurate tank readings, and more! Choose your favorite model and lead the way to adventure and comfort!
Absolutely amazing and so kind! We have a hybrid travel trailer and we were getting tossed around traveling from the Denver area to Miles City Mt. During the trip we had a mishap with an hidden and illplaced clearance bar that resulted in roof damage and antenna damage. We called them from Douglas, Wy to see if they could at least install an anti-sway system. They were ready for us the minute we pulled - Lindsay
You Save: $9,670
Sale Price: $69,995
Stock# 97212A
Chassis: Ford E450
| Sleeps | 4 |
| Slides | 2 |
| Length | 29 ft 5 in |
| Ext Width | 7 ft 11 in |
| Ext Height | 10 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 5 in |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 14500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 34 gals |
| Grey Water Capacity | 31 gals |
| Black Water Capacity | 34 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Fuel Type | Gas |
| Miles | 31969 |
| Engine | 6.8L V10 SEPI Triton |
| Chassis | Ford E450 |
| Horsepower | 305 hp |
| Fuel Capacity | 55 gals |
| Wheelbase | 200 in |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Two Door with Freezer |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 19" x 28" x 33" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 5000 lbs |
| Axle Weight Rear | 9600 lbs |
| LP Tank Capacity | 18 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Electric Ignition 110 Volt/LP |
| AC BTU | 15000 btu |
| Basement Storage | 93 cu. ft. |
| TV Info | LR 28" HDTV, BR 24" HDTV |
| Awning Info | 19' Powered with LED Lighting |
| Gross Combined Weight | 22000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 1FDXE4FS3HDC61669 |
Cambria 27K Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


