Used 2018 Thor Motor Coach Tuscany 45AT Motor Home Class A - Diesel
Thor Motor Coach Tuscany motor home class A 45AT highlights:
- Bath and a Half
- Denver Mattress Pillowtop
- Euro Recliner & Desk
- Residential Tile Shower
From the minute you step inside this Tuscan 45AT motor home you will be impressed with the rich colors and the modern conveniences. Who knew that camping in luxury could be so much fun! In the rear master bathroom you will find a radius residential tile shower with a Teak seat and glass door, plus there are two sinks. Enjoy a good night's rest on the Denver mattress pillowtop, plus you can watch a little TV at the 32" LED HDTV. The desk is a great spot to use your laptop plus there is an Euro recliner, and now it is easier than ever to work from the comfort of your motor home with the Winegard Connect 4G/WiFi system, plus more!
When you are ready for a luxury motor home that offers beauty, style, and power with the most livable floor space then choose a Tuscany by Thor Motor Coach. These models offer high-end amenities such as a stainless steel residential French door refrigerator, a Fisher Paykel dishwasher, plus a decorative tile backsplash, as well as custom furniture, polished porcelain tile, and high-gloss glazed hardwood cabinets. All of these models sit on a Freightliner XC-R raised rail chassis with a Cummins ISL 8.9L engine. As well there is a ZF Independent front suspension with a 60 degree wheel cup, and Air-Ride suspension, and Sachs shock absorbers.
I want to say thank you for everything that you did. You went way beyond my expectations. Everyone was so helpful. You are all amazing! - Karen
You Save: $30,013
Sale Price: $209,999
Stock# 5080
Chassis: Freightliner XC-R
| Sleeps | 6 |
| Slides | 3 |
| Length | 44 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 9 in |
| Int Height | 7 ft 1 in |
| Hitch Weight | 15000 lbs |
| GVWR | 45660 lbs |
| Fresh Water Capacity | 91 gals |
| Grey Water Capacity | 51 gals |
| Black Water Capacity | 51 gals |
| Tire Size | 295/80R22.5" |
| Furnace BTU | 65000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 20547 |
| Engine | Cummins ISL 8.9L |
| Chassis | Freightliner XC-R |
| Horsepower | 450 hp |
| Fuel Capacity | 150 gals |
| Wheelbase | 287 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | King |
| Torque | 1250 ft-lb |
| Refrigerator Type | Stainless Steel Residential French Door |
| Refrigerator Size | 20 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 39" x 39" |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Aqua Hot On Demand |
| AC BTU | 45000 btu |
| Basement Storage | 260 cu. ft. |
| TV Info | LR 55" LED Smart HDTV, Cab 32" LED TV, BR 32" LED HDTV, Exterior 40" LED HDTV |
| Awning Info | 19'8" Power |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Gross Combined Weight | 60660 lbs |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4UZFCHFE6JCJS5115 |
Tuscany 45AT Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


