Used 2018 Thor Motor Coach Chateau 24FT Motor Home Class C
- Single Slide Out
- 76" Dream Dinette
- Shower with Retractable Door
- Cab-Over Bunk
Whether you are planning to go away for a weekend or a week-long trip you will want this Chateau 24F class C motor home. Along the roadside there is a full wall slide out with a 76" Dream Dinette, plenty of closet space, and a queen bed with a Denver Mattress . Additional sleeping space can be found at the 54" x 96" cab-over bunk. In the complete bathroom you will find a 24" x 36" shower with a retractable door, toilet, and sink, plus so much more! This model is also available on a Chevrolet Dually chassis.
Everyone at RV Leaders & Camping Outlet was awesome! Great buying experience. If anyone is looking to buy a cool camper and wants a smooth buying process, this is the place to go! - Ryan
Stock# P16443
Chassis: Ford E-350
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 24 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 3 in |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 8000 lbs |
| GVWR | 12500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 37 gals |
| Black Water Capacity | 34.5 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Fuel Type | Gasoline |
| Miles | 5 |
| Engine | 6.8L Triton V10 |
| Chassis | Ford E-350 |
| Horsepower | 305 hp |
| Fuel Capacity | 55 gals |
| Wheelbase | 168 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Torque | 420 ft-lb |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 24" x 36" |
| Number of Awnings | 2 |
| LP Tank Capacity | 40.9 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Basement Storage | 40 cu. ft. |
| TV Info | Cabover 40" LED, Opt. BR 32" LED, Opt. Ext. 32" LED |
| Awning Info | 16' Power |
| Gross Combined Weight | 18500 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 8BNPF4CC5HE137072 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


