Used 2018 Keystone RV Springdale 332RB Travel Trailer
Keystone Springdale travel trailer 332RB highlights:
- Triple Slide Outs
- Bunkhouse
- Kitchen Island
- Private Front Bedroom
Your kiddos are going to love their own space in this unit! There is a bunkhouse in the rear with a sofa and beds, giving your kids a place of their own to play. Choose from a few places for relaxing, eating your meals, or just enjoying one another's company. There is theatre seating and a booth dinette. The dinette can be used for an extra sleeping space at night if needed. The cook in the kitchen will love having a place for cooking all of the family favorites, and after a long day of adventuring, you will have the private front bedroom with a queen bed for a good night's rest.
Springdale travel trailers have storage under the master bed for just the right amount of “extra“ storage space, and with the vaulted ceilings, you won’t have to worry about low ceilings being a problem. The powder coated I-Beam frame, Lion's Head Nitro filled tires, and hurricane straps that reinforce the structure are just a few of the standards that you will get when you choose a Springdale model. Choose yours today!
Excellent service and kid environment! Christine was exceptionally great! I recommend these folks if you're looking to buy an RV!!!! - Jason
Stock# 23300A
Interior Color: Biscotti, Bistro, Latte
| Sleeps | 6 |
| Slides | 3 |
| Length | 37 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 11 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Interior Color | Biscotti, Bistro, Latte |
| Hitch Weight | 1215 lbs |
| Dry Weight | 9274 lbs |
| Cargo Capacity | 2101 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 78 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | ST225/75R15E |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | Adjustable Power |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Neo-Angled |
| Electrical Service | 50 amp |
Springdale 332RB Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


