Used 2018 Keystone RV Springdale 311re Springdale Travel Trailer
1 year RV Complete Included With 14 Nights of Camping on US!
Keystone Springdale travel trailer 311RE highlights:
- Rear Entertainment Center
- Two Slide Outs
- 7 Cubic Foot Refrigerator
- Pass Through Storage
- Private Front Bedroom
Your kiddos are going to love this Springdale unit! There is a full wall entertainment center with a 39" LCD TV with a fireplace that has brick surround. Choose from a few places for relaxing, eating your meals, or just enjoying one another's company. There are two chairs with a table between them, a tri-fold sofa, and a booth dinette. The cook in the kitchen will love having a place for cooking all of the family favorites, and after a long day of adventuring, you will have the private front bedroom with a queen bed for a good night's rest.
Springdale travel trailers have storage under the master bed for just the right amount of “extra“ storage space, and with the vaulted ceilings, you won’t have to worry about low ceilings being a problem. The powder coated I-Beam frame, Lion's Head Nitro filled tires, and hurricane straps that reinforce the structure are just a few of the standards that you will get when you choose a Springdale model. Choose yours today!
Fantastic service and support. Jim and Mike know RVs and even more important know the industry and all the conditions that are affecting RV sales. In addition, RV Kountry went above any beyond when it comes to the sale of my coach. They coordinated battery replacements and other repairs. I would highly recommend RV Kountry. Thanks for all your help. - Greg
Stock# UT520617
| Sleeps | 6 |
| Slides | 2 |
| Length | 35 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 11 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Hitch Weight | 960 lbs |
| Dry Weight | 8409 lbs |
| Cargo Capacity | 1351 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 78 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Tire Size | ST225/75R15E |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR 39" LCD |
| Awning Info | Adjustable Power |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Neo-Angled |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4YDT31121J3104472 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


