Used 2018 Keystone RV Springdale 303BHWE Travel Trailer
This unit is sold as is. No warranties expressed or implied.
Lots of space, a bunkhouse for the kids, an outdoor kitchen for the chef in the family, dual entry doors, and so much more makes this Keystone Springdale travel trailer perfect for a larger family to enjoy.
Model 303BHWE features an outdoor kitchen beneath the curbside bunk. The perfect feature for those who enjoy cooking and dining outside. There is a single sink, refrigerator, storage, and a two burner cook-top.
Right next to the camp kitchen head in one of the two entry doors. This one leads right into the full bath featuring a tub/shower, toilet, and vanity with sink. This makes accessing the bath easy from outside. No running all through the trailer just to use the bathroom.
The rear bunkhouse features a bunk above a J-cube sofa slide out on the right side. There is also a bunk above an entertainment center opposite.
Just outside the bunkhouse there is a pantry for dry good storage. It sits next to a slide out u-shaped dinette and tri-fold sofa with overhead storage. The kitchen is featured on the opposite side just to the left of the main entry door. In the kitchen area you will find a double sink, counter space, three burner range, and a refrigerator. Plus there is plenty of overhead storage for all of your dishes and things.
In front find a queen bed with nightstands and shirt closets, plus overhead storage. The LCD TV and entertainment center in the living space is just off the foot of the bed and offers curtains on either side that can be pulled to give a little more privacy in the front bedroom area at night.
You will also like the front pass-through storage compartment featuring space for all of your outdoor camping gear, and so much more!
This unit is sold as is. No warranties expressed or implied.
The team here is awesome to work with. They went above and beyond to get us out the door even faster than usual. Service is great. Sales team is friendly and not pushy. Management and finance were great. This is a great place to purchase your RV from. - Christopher
You Save: $5,000
Sale Price: $14,995
Stock# 33037B
| Sleeps | 10 |
| Slides | 2 |
| Length | 34 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Hitch Weight | 810 lbs |
| Dry Weight | 7797 lbs |
| Cargo Capacity | 2403 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Tire Size | ST225/75R15D |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 6.2 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR LCD |
| Awning Info | Adjustable Power |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 55 amp |
| VIN | 4YDT30321J3155445 |
Springdale 303BHWE Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


