Used 2018 Keystone RV Springdale 303BH Travel Trailer
Local Trade!
Keystone Springdale travel trailer 303BH highlights:
- Bunkhouse
- Two Slide Outs
- Two Entry/Exit Doors
- Exterior Kitchen
- Private Front Bedroom
Lots of space, a bunkhouse for the kids, an outdoor kitchen and entertainment center for the chef in the family, dual entry doors, and so much more makes this Keystone Springdale travel trailer perfect for a larger family to enjoy. The perfect feature for those who enjoy cooking and dining outside is an outdoor kitchen. The rearmost entrance makes accessing the bath easy from the outside. No running all through the trailer just to use the bathroom. The bunkhouse features a bunk above a Fun Lounger and a bunk above an entertainment center opposite. There is plenty of overhead storage for all of your dishes and things. In the private front bedroom, you can enjoy a bit of privacy from the rest of the unit and get a great night's sleep. You will also like the front pass-through storage compartment featuring space for all of your outdoor camping gear.
Springdale travel trailers have storage under the master bed for just the right amount of “extra“ storage space, and with the vaulted ceilings, you won’t have to worry about low ceilings being a problem. The powder coated I-Beam frame, Lion's Head Nitro filled tires, and hurricane straps that reinforce the structure are just a few of the standards that you will get when you choose a Springdale model. Choose yours today!
Great experience, had helpful and very informative members of their team who took the time to walk me around and make sure I found the correct camper for me. JW made the process feel easy and took a ton of stress out of the purchasing process. Will be going back for any future purchases. - Lawerence
You Save: $1,000
Sale Price: $13,990
Stock# 3155442
Interior Color: Biscotti, Bistro, Latte
| Sleeps | 10 |
| Slides | 2 |
| Length | 35 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Interior Color | Biscotti, Bistro, Latte |
| Hitch Weight | 970 lbs |
| Dry Weight | 8060 lbs |
| Cargo Capacity | 1710 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 39 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Tire Size | ST225/75R15E |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR LCD, Ext. TV |
| Awning Info | Adjustable Power |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 50 amp |
Springdale 303BH Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


