Used 2018 Keystone RV Springdale 302FWRK Travel Trailer
Keystone Springdale fifth wheel 302FWRK highlights:
- Triple Slide Outs
- Outdoor Kitchen
- U-Shaped Counter
- Private Front Bedroom
You will love traveling in this Keystone Springdale fifth wheel model 302FWRK. The cook in this Springdale kitchen will love having quite a bit of counter space for prepping, a nice three burner cooktop for cooking up your favorite meals, and a refrigerator for storing all of the leftovers. There is plenty of space for all of your family members and guests to relax after a long day of adventuring. Outside there is an adjustable power awning you can put up and enjoy a beautiful day in the shade. There are even two exterior speakers so you can listen to the radio while you are enjoying the great outdoors.
Springdale fifth wheels have a highrise kitchen faucet, reversible dinette cushions, and storage under the master bedroom just to name a few of the interior features. The powder coated I-Beam frame, Lion's Head Nitro filled tires, and hurricane straps that reinforce the structure are just a few of the exterior/construction standards that you will get when you choose a Springdale model. Choose yours today!
Stopped in to look at options. Wonderful customer service, we were shown several different options to give us a good idea of what we liked and didnt like. Wish all lots were as attentive and helpful rather than pushing a big sale. Definitely will be back. - Lyncee
You Save: $26,015
Sale Price: $39,980
Stock# 18P1542
| Sleeps | 3 |
| Slides | 3 |
| Length | 33 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Hitch Weight | 1520 lbs |
| Dry Weight | 8911 lbs |
| Cargo Capacity | 1409 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 78 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Tire Size | ST225/75R15E |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | Adjustable Power |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Neo-Angled |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4YDF3022XJ3100118 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


