Used 2018 Keystone RV Springdale 300FWBH Fifth Wheel
Keystone Springdale fifth wheel 300FWBH highlights:
- Bath and a Half
- Double Over Double Bunks
- Double Slide Outs
- Private Front Bedroom
You will just love this Springdale fifth wheel. There is plenty of storage space for your travel items, including food in the living space, and clothing in the bathroom/bedroom slide out. You will love cooking in the kitchen, relaxing on the sofa, or eating a meal at the dinette. Whatever you choose to do on your trip will sure to be relaxing, fun, and amazing!
Springdale fifth wheels have a highrise kitchen faucet, reversible dinette cushions, and storage under the master bedroom just to name a few of the interior features. The powder coated I-Beam frame, Lion's Head Nitro filled tires, and hurricane straps that reinforce the structure are just a few of the exterior/construction standards that you will get when you choose a Springdale model. Choose yours today!
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
You Save: $3,507
Sale Price: $14,488
Stock# H5217B
Interior Color: Biscotti, Bistro, Latte
| Sleeps | 9 |
| Slides | 2 |
| Length | 34 ft 10 in |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Interior Color | Biscotti, Bistro, Latte |
| Hitch Weight | 1555 lbs |
| Dry Weight | 8670 lbs |
| Cargo Capacity | 1680 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 78 gals |
| Black Water Capacity | 69 gals |
| Tire Size | ST225/75R15E |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI gas/electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | Adjustable Power |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Neo-Angled |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4YDF30020J3103810 |
Springdale 300FWBH Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


