Used 2018 Keystone RV Springdale 271RL Travel Trailer
Keystone Springdale travel trailer 271RL highlights:
- Two Entry/Exit Doors
- Large Slide Out
- Pass Through Storage
- Rear Living Area
Camp comfortably in this Keystone Springdale travel trailer model 271RL. Outside you have some pass through storage for all of your camping gear. You can even take some outdoor games along and have a place to store them. With a private entry/exit door into the private front bedroom, you can just jump into bed after a long day of adventuring. The rear living area has plenty of space for relaxing, eating meals, and enjoying one another's company.
Springdale travel trailers have storage under the master bed for just the right amount of “extra“ storage space, and with the vaulted ceilings, you won’t have to worry about low ceilings being a problem. The powder coated I-Beam frame, Lion's Head Nitro filled tires, and hurricane straps that reinforce the structure are just a few of the standards that you will get when you choose a Springdale model. Choose yours today!
RV Leaders got my attention with their website showing the best price anywhere. They followed up with impressively responsive correspondence. Everyone there was very knowledgeable, enthusiastic, and personable. I highly recommend RV Leaders & Camping Outlet. - Jim
Stock# 341104
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 31 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Hitch Weight | 935 lbs |
| Dry Weight | 4400 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Tire Size | ST225/75R15E |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | Adjustable Power |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Neo-Angled |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4YDT27128J3102689 |
Springdale 271RL Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


