Used 2018 Keystone RV Springdale 2450RB Travel Trailer
REAR BATH - FRONT PRIVATE BEDROOM - SOFA - BOOTH DINETTE + MORE - CALL US TODAY @ 920-933-5545
Keystone Springdale travel trailer 2450RB highlights:
- Rear Bath
- Linen/Storage Closet
- Overhead Cabinetry
- Private Front Bedroom
This Keystone Springdale travel trailer 2450RB is the perfect "couple's coach." There is a place for relaxing on the sofa, a spot for eating your meals at the booth dinette, and the cook in the family will love making the meals for your trip in this Springdale kitchen. You can even entertain the idea of taking the grandkids with you because you have a place to put them at night. The booth dinette and the sofa will both fold down for a spot or two if needed. Outside you can put up the adjustable awning and add a few camp chairs for a nice day in the great outdoors.
Springdale travel trailers have storage under the master bed for just the right amount of “extra“ storage space, and with the vaulted ceilings, you won’t have to worry about low ceilings being a problem. The powder coated I-Beam frame, Lion's Head Nitro filled tires, and hurricane straps that reinforce the structure are just a few of the standards that you will get when you choose a Springdale model. Choose yours today!
The team here is awesome to work with. They went above and beyond to get us out the door even faster than usual. Service is great. Sales team is friendly and not pushy. Management and finance were great. This is a great place to purchase your RV from. - Christopher
You Save: $7,790
Sale Price: $14,995
Stock# TD411384B
| Sleeps | 4 |
| Length | 27 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 9 in |
| Hitch Weight | 560 lbs |
| Dry Weight | 4751 lbs |
| Cargo Capacity | 2809 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 78 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Tire Size | ST205/75R14D |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | Adjustable Power |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Neo-Angled |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4YDT24523J3154918 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


