Used 2018 Keystone RV Springdale 240BH Travel Trailer
PRIVATE FRONT BEDROOM, U-SHAPED DINETTE, & DOUBLE BED BUNK BEDS!
Keystone Springdale travel trailer 240BH highlights:
~OPTIONS LISTED BY MANUFACTURER,ACTUAL OPTIONS MAY VARY~
- U-Shaped Dinette
- Private Front Bedroom
- Exterior Entertainment Center
- Pass Through Storage
- Double Bed Bunk Beds
You will love traveling with model 240BH Springdale by Keystone in tow! This model is quite the family coach. There is a private front bedroom, a slide out u-shaped dinette for eating meals and it folds down for an added sleeping space or two. The kids will love having the double bed bunks to themselves. Outside, if you put up the awning, you can enjoy a great day outside in the shade. You even have some exterior pass through storage if you want to bring along some outdoor games.
Springdale travel trailers have storage under the master bed for just the right amount of “extra“ storage space, and with the vaulted ceilings, you won’t have to worry about low ceilings being a problem. The powder coated I-Beam frame, Lion's Head Nitro filled tires, and hurricane straps that reinforce the structure are just a few of the standards that you will get when you choose a Springdale model. Choose yours today!
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
Stock# 89093
Exterior Color: WHITE
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Exterior Color | WHITE |
| Hitch Weight | 735 lbs |
| Dry Weight | 6360 lbs |
| Cargo Capacity | 1640 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 69 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Tire Size | ST225/75R15E |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | Ext. TV |
| Awning Info | Adjustable Power |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4YDT24027JG104880 |
Springdale 240BH Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


