Used 2018 Keystone RV Premier Ultra Lite 26RBPR Travel Trailer
Rear Bath | Outdoor Kitchen | Call 843-428-8080 today!
Keystone Premier Ultra Lite 26RBPR travel trailer highlights:
- Outdoor Kitchen
- 6' 11" Vaulted Ceilings
- Kitchen Island
- 20' Electric Awning with LED Lights
- Two Slides
- Sleeps Five
Spacious Living & Functional Design
This Premier Ultra Lite travel trailer features two max-depth slide outs for an open and inviting living area, giving you and your guests plenty of space to relax. The kitchen island provides additional prep space, while large closets and pantries make storing essentials easy. The private bedroom is perfect for a restful night’s sleep, and the outdoor kitchen allows you to cook in the fresh air for a true camping experience.
Comfortable Amenities Throughout
Enjoy the 6' 11" vaulted ceilings that enhance the airy feel inside the trailer. The residential in-floor heating system keeps the Beauflor linoleum flooring warm and cozy, and the 20' electric awning with LED lights provides the perfect outdoor entertaining space. This unit comfortably sleeps five, making it ideal for couples or small families.
Disclaimer: Contact us today to confirm availability, features, and options. Specifications are subject to change without notice.
Meet the owner in Buffalo and talked to him and gave him a pair of gloves to dump his RV, what a pleasant guy to visit with. I would go in when I’m ready to buy. - Sheldon
Stock# 108821A
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 32 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft |
| Int Height | 6 ft 11 in |
| Hitch Weight | 755 lbs |
| Dry Weight | 6121 lbs |
| Cargo Capacity | 1379 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | 14 |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI with Quick Recovery |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | 42" LED TV |
| Awning Info | 20' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 4YDT26R28JD433300 |
Premier Ultra Lite 26RBPR Reviews
-
Pantry closet ,
2016 Premier Ultra Lite 26RBPR
What I liked most: I like the whole thing,,like the layout,,outside kitchen,kitchen Island,large pantry,,full size bed,,plenty of storage,,But,,no hanging area,,but,,
What I'd improve: ,I took the middle shelf out,,put a closet bar in there,,you can put a lot of hangup stuff in there now,,,love the kitchen,,I have the outside kitchen,love it,,my second one with the outside kitchen,,,My man cave,,nice thought,,this one is 30 amp,,most 26's are 50 amp,??10 years ago | Christos J. from Feura Bush, NY -
Biggest Pantry Small Travel Trailer
2016 Premier Ultra Lite 26RBPR
What I liked most: Nice kitchen islands with stainless steel sink . Huge pantry in the kitchen. Lots of storage in the bathroom.
What I'd improve: Very little counter space in the bathroom but it looks like there's room to add a bit more.11 years ago | Kevin W. from Midland, MI
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


