Used 2018 Keystone RV Passport 2890RL Travel Trailer
Great Couples Camper2018 2890RL Features and Options
One word describes the Passport Grand Touring. Amazing! The Passport Grand Touring didn't get the memo that it was suppose to act like the other lite weights. With size and features of a full size camper, this Passport is still made for today's SUV's and half ton vehicles. So go ahead and live large, go lite, and get more with this Passport Grand Touring 2890RL.
What Our Customers Are Saying
Fantastic service and support. Jim and Mike know RVs and even more important know the industry and all the conditions that are affecting RV sales. In addition, RV Kountry went above any beyond when it comes to the sale of my coach. They coordinated battery replacements and other repairs. I would highly recommend RV Kountry. Thanks for all your help. - Greg
Price:
$17,999
You Save: $1,019
Sale Price: $16,980
You Save: $1,019
Sale Price: $16,980
Schaap's RV Traveland
Location: Sioux Falls, SD
Stock# 5510A
Location: Sioux Falls, SD
Stock# 5510A
Exterior Color: Tan
Interior Color: Brentwood Decr
Stock# 5510A
Exterior Color: Tan
Interior Color: Brentwood Decr
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2018 2890RL Specifications
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 33 ft 3 in |
| Ext Height | 10 ft 9 in |
| Interior Color | Brentwood Decr |
| Exterior Color | Tan |
| Hitch Weight | 635 lbs |
| Dry Weight | 5900 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 76 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Gas/ Electric |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/ Electric w/ DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | Power w/ LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Neo-Angled |
| Electrical Service | 30 amp |
For more information
Contact Us
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


