Used 2018 Keystone RV Outback Ultra Lite 260UML Travel Trailer
REAR KICHEN WITH DINETTE AND THEATER SEATS!
Keystone Outback Ultra Lite travel trailer 260UML highlights:
- Rear Kitchen
- Dual Entry Bath
- Single Slide
- Sofa Sleeper
- USB Charging Ports
See just how easy and convenient camping can be inside this Keystone Outback Ultra Lite travel trailer. Model 260UML provides sleeping space for four or five between the front queen bed in the private bedroom, and the slide out furniture including a deluxe sleeper sofa with arm bolsters and a booth dinette in the living area. The cook can make meals in the rear kitchen while visiting with everyone. You will appreciate the dual entry into the bath when you have overnight guests. And the USB charging ports will allow you to stay connected all weekend long. Come see what else you can't camp without!
The Keystone Outback Ultra Lite begins on a powder coated NXG frame from BAL, and includes leaf spring equalizing suspension system providing years of enjoyment. You will get to see the world from the large panoramic windows during any season thanks to the heated, enclosed underbelly including tanks and valves. You can even get the inCommand app to control the lights, awnings and such from your own cell phone. It's time to find your favorite layout, and start exploring in an Outback Ultra Lite today!
Fantastic service and support. Jim and Mike know RVs and even more important know the industry and all the conditions that are affecting RV sales. In addition, RV Kountry went above any beyond when it comes to the sale of my coach. They coordinated battery replacements and other repairs. I would highly recommend RV Kountry. Thanks for all your help. - Greg
Stock# 2246
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 30 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 7 in |
| Hitch Weight | 600 lbs |
| Dry Weight | 5605 lbs |
| Cargo Capacity | 1995 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | ST205/75R14D |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Two Door |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 20' Electric with LED Strip Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 4YDT2602XJB454156 |
Outback Ultra Lite 260UML Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


