Used 2018 Keystone RV Outback Ultra Lite 240URS Toy Hauler Travel Trailer
Outside Camp Kitchen, Flip-Down Bunks, King Bed, & Panoramic Windows!Keystone Outback Ultra Lite toy hauler 240URS highlights:
- Side Ramp Door
- Private Cargo Area
- Flip-Down Bunk Beds
- Rear Slide Out King Bed
- USB Charging Ports
- Outside Camp Kitchen
When you are ready to take along your off-road toys, bike the trails, and clean off after a fun day, then step inside this Outback Ultra Lite toy hauler travel trailer by Keystone RV. Model 240URS provides sleeping space for six between the rear king bed slide out, the flip-down bunk beds in the front cargo area, and furniture in the main living room. You even have space to pack your off-road toys or bikes in the private cargo area including a side ramp door for easy loading and unloading. The outside camp kitchen provides a second location for making meals for your family and friends, and there is much more to want!
The Keystone Outback Ultra Lite begins on a powder coated NXG frame from BAL, and includes leaf spring equalizing suspension system providing years of enjoyment. You will get to see the world from the large panoramic windows during any season thanks to the heated, enclosed underbelly including tanks and valves. You can even get the inCommand app to control the lights, awnings and such from your own cell phone. It's time to find your favorite layout, and start exploring in an Outback Ultra Lite today!
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
Stock# 660227A
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 28 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 7 in |
| Hitch Weight | 590 lbs |
| Dry Weight | 5095 lbs |
| Cargo Capacity | 2495 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | ST205/75R14D |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Two Door |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR LCD |
| Awning Info | 20' Electric with LED Strip Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 4YDT24022JB451479 |
Outback Ultra Lite 240URS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


